WINNERS OF THE LONDON DIRECTOR AWARDS
2024 WINTER EDITION


Best Director Short Film - Qualification category Golden Art Film Academy
This is Gay (Kirk Flash, UK)
Honorable Mention
Under Offer (Vincenzo Pellegrino, UK)
The Two Gambits (Matthew Hazandras, UK)
JONI (Gregory Nice, Jack Stanton, UK)
Typical? (Sarah Leigh, UK)
Jellyfish and Lobster (Yasmin Afifi, UK)
COPE (Anthony Sutcliffe, UK)


Best Director Short Documentary - Qualification category Golden Art Film Academy
TOGETHER ALONE (Dorith Mous, USA)
Honorable Mention
The Women Inside (Bethany Ann McDonald, UK)
Behind the Smile (Vanessa Williamsen, USA)
ALFRED (Nikolas Meyberg, Germany)
Enduring Spirit (Suyorukun, Japan)
Rugby Town (James Mellor, UK)
Best Director Feature Film - Qualification category Golden Art Film Academy
I KNOW YOU (Laura Angiulli, Italy)
Honorable Mention
Afterwards (Stephen Wallis, Canada)
Forever Young (Henk Pretorius, UK)
Passing Through (David Walter Hall, UK)
THE LOST MANTLE OF ELIJAH (LEWIS CRITCHLEY, UK)

Best  Director Feature Documentary - Qualification category Golden Art Film Academy
One Pint at a Time (Aaron Hosé, USA)
Honorable Mention
From Zero to a Hundred (Matteo Banfo, USA)
SOGNI DI CARTA (PAPER DREAMS) (Claudio D'Elia, Italy)

Best Director Super Short Film (under 10 min) - Qualification category Golden Art Film Academy
Blunt Objects ( (Marcel de Luca, UK))
Honorable Mention
Ten out of Ten (Imre Mazlo, Hungary)
Plastic Gourmet (Peter Kuhtz, Germany)
Oscar's lovers (Lottie Andersen, Germany)
The Visitor (Bahram Pourghadiri, UK)

Best First-Time Director (Short/Feature)
Halves of Three (Zsoly Vatany, UK)
Honorable Mention
People Like Me Never Change (John Gustav Teodor Sundvall , Sweden)
43 York Road (Alex Figueiredo, Charleen Elea, UK)
Red Ash (David Arthur, UK)

Best Director Student Film
Video Store (Tanguy Pichon, Switzerland)
Honorable Mention
Belonging and The scene (Monica Dhaka, UK)
You (Xiaotong Guo, China)
Saving Art (Remi R.M. Moses, UK)
Guguto Memeto (Branislav Stosic Jeza, Bosnia and Herzegovina)
Calf (Tuur Oosterlinck, Belgium)

Best Female Director
Little Fantasies (Alissa Autschbach, UK)
Honorable Mention
VANITY (Alzbeta Bulikova, UK)
Rescapé (Vanessa Minacapelli, Denmark)
House of silence (Simone Geißler, Germany)
Mourners (Azita Damandan, Australia)

Best Director Music Video
Picture This - Leftover Love ( Ross Syner, UK)
Honorable Mention
Slow Down - AlanMichael featuring Dawn Richard (Vanessa Marzaroli, USA)
Ren - Money Game P3 (Ren GIll, Samuel Perry-Falvey, UK)
"Heart Shaped Box" The Curse of KK Hammond (KK Hammond, UK)
FRIENDS (Jules Tardif, France)

Best Director Drama
Morning Star (Zara Balfour, UK)
Under the Blue (Linda Ludwig, James Curle, UK)
Ill Fares The Land (Patrick Ireland, UK)
Ugolino (Manuele Trullu, Italy)
The Old Lady and The Boxer (Camilo Diaz, USA)

Best Director Comedy
Disconnected (Diego Rougier, Chille)
Honorable Mention

Who Gives a S***!? (Isaac Morantus, Dominican Republic)
The Nun Slayer (Ben Bovington-Key, UK)

Best Director Sci-fi
Synesthesia (Wesley James Trisnadi, USA)
Honorable Mention
The Shepherd (Ilya Plyusnin, Armenia)
ABBA (Fabiana Lupo, Italy)
Awake (Jono Hall, South Africa)

Best Director War
Time Is Not (Marian Gabriel Weber)

Best Director Fantasy
Echo (Jo Southwell, UK)
Honorable Mention
The Light Thief (Eva Daoud, Spain)
ELM (Kay Qiao, USA)
Tranzit (Karolos Zonaras, Greece)
TETHERED (Stephen T Lally, Ireland)

Best Director Animation Film
Dim and Dimmer (Agnishikha Ray, UK)
Honorable Mention
MoMo & LuLu (Anita Kwiatkowska-Naqvi, Poland)
FORTRESS (ZALESKY'S Slawek Zalewski, Poland)
Hiraeth (Rianne Stremmelaar, Netherlands)
The Wolf of Custer (Tanya J Scott, UK)

Best Director Indie Feature Film
Tomorrow if all goes well (Ivan Goldschmidt, Belgium)
Honorable Mention
BLOCK (Todor Matsanov, Bulgaria)
Critic (Richard Perryman, UK)

Best Director Indie Short Film
Vardo (Kostas Kaloudiotis, Greece)
Honorable Mention
Unconquered (John Parr, UK)
Solitary Waves (Thomas Dubois, France)

Best Director Web/TV Series
The Witches of Hampstead (Maria Busz, Delphine Volny, ?)
Honorable Mention
No Mercy Sweetheart (Antonio Piras, UK)
Sunflower Care (Debi Yazbeck, USA)

Best Director Horror
The Little Girl Eater (Tizian Herzberger, Germany)
Honorable Mention
Lily (Mark Karafin, USA)
Within (Joby Stephens, UK)

Best Director Thriller
Stay Quiet (Sean Connolly, UK)
Honorable Mention
TALES OF BABYLON (Pelayo de Lario, UK)

Best Director LGBTQ
Making Up (Ryan Paige, UK)
Honorable Mention
Birthday Boy (Leo Lebeau, UK)
Every Waking Moment (Jacob Elliott Dufton, UK)
By the water (Marta Mojal Fusté, Spain)
TOSKA (Tommaso Barba, Italy)
Could You Take My Equipment? (Sheila Warren, Canada)

Best Director Action
SDI: Secret Department of Intervention (Sébastien BACCALA, Thomas KHAWAM, France)
Honorable Mention
Ribbon and Dagger (Lukan Zakrzewski, Arek Detmer, Poland)
Shattered Remedy (Dmitry Kulak, Ukraine)

Best Director Psychological Film
LA VIE EN ROSES (Patrice CORDONNIER, France)
Honorable Mention
Abilene ( John Cash Carpenter, USA)

Best Young Director (under 25 y.o.)
English Rose (George S. Evans, UK)
Honorable Mention
The Bridges We Cross (Iris van Dongen, UK)
End of the Line (Cynthia Liu, UK)
Mother's Day (Theo Kaufman, UK)

Best Adult Director (26-50y)
Process (Patrick Gather, UK)
Honorable Mention
Ugolino (Manuele Trullu, Italy)
Rumore (Alex Romanello, Italy)

Best Senior Director (51y and more)
The eagle and the worm (GUITA SCHYFTER, Mexico)
Honorable Mention
Cabbage (MORDECHAI VARDI, Israel)

Best Art Director
The Other Half (Alina Stefania Ilin, UK)
Honorable Mention
Infinitum (Alfonso Otero Mireles, Mexico)

Best Director of Photography
The Leerie (Joseph Daly, UK)

Best European Director
She-Wolves (Lucie Cabon, France)

Best American Director
Sweetwater (Martin Guigui, USA)
Honorable Mention
Out of My Comfort Zone (Ivy Vale, USA)

Best Asian Director
SCISSORS (Tanweihua weihua Tan, China)
Honorable Mention
FLY ME TO THE SEA (ROX KEXIN LI, China)

Best Australian Director
Final Broadcast (Anthony Igra, Australia)

Best South American Director
THE EARTH’S SHADOW (Marcelo Domingues, Brasil)

Best London Film Director
Held (Toby Wharton, UK)
Honorable Mention
A London Boy in Ukraine (Oliver Freeston-Wilkes, UK)

Best British Director
The Auteur (Bethany White, UK)
Honorable Mention
Rain is a City (Thomas David Jones, UK)

Best Spain Director
Flamin Hot
(Cláudia Romeo Casado, Paula Othmer Pérez, Alícia García Iniesta, Adrià Carballada Mallofré, Leanora Schnog Barriga, Bernardo Oliveira Mesquita, Marlon Anthony Hugi Zapata, Pol Corcoles, Sergi Mora Murciano, Pablo Matas Solera, Spain)
Honorable Mention
IT'S TOO LATE (PEDRO MORAELCHE, Spain)

Best Italian Director
L'homme qui collectionne les élastiques - L'uomo che raccoglie gli elastici
(carlo ghioni, Italy)

Best Script (short)
Unconquered (John Parr, UK)
Honorable Mention
Exit Stage Left (Elliot Stanton, UK)
The Bench ( Tammy Boyer, Canada)


Best Script (Feature)
#instaboys (Matthew Rodney Chess, USA)
Honorable Mention
A Boy Called Freddie (Sophie Rose Neville, UK)
Pretty Boy Towing Company (Kirk Ray Shannon-Butts, USA)

WINNERS OF THE LONDON DIRECTOR AWARDS
2023 SUMMER EDITION

BEST DIRECTOR SHORT

Documentary
Queen of Parks (Suzann Wade, UK)
Fiction
Croak (Dom Lee, UK)
Honorable Mention
Sand Castles (Tom Collins, James Collins, South Africa)

BEST DIRECTOR FEATURE
Documentary
The Mum in Me (Hilde Merete Haug, Norway)
Fiction
The Art of Love (Philippe Weibel, Switzerland)

Best Director Super Short Film
Ten out of the Ten (Imre Mazlo, Hungary)

Best Director Student Film
WITCH, REBORN (Maria Shevtsova, UK)

Best First-Time Director
Wait Till It Drops (Zara Chavasse, UK)

Best Female Director
Drumming (Anouk Witkowska Hiffler, UK)
Honorable Mention
Losing Us (Teele Dunkley, UK)

Best Male Director
Don't Choke (Sonny Baez, UK)

Best Director Music Video
Punkto - Ne Daiktai (Jonas Šarkus, Džiugas Babenskas, Lithuania)

Best Director Drama
ManMade (Plum Stupple-Harris, UK)

Best Director Comedy
First Date (Clara Planelles, Ireland)

Best director Sci-Fi
Conversion (Richard Broomfield, UK)

Best director Fantasy
Vigil Hours (Marko Marinkovic, Serbia)
Honorable mention
The Ankou, the Child and the Bandits (SIMON VAUTIER, France)


Best director Animation
The Last Biscuit (Amy Fitzpatrick, UK)

Best director Experimental
The Dreamer (Bella Rose, UK)

Best Director Indie-Feature

Violett (Steven John Mihaljevich, Australia)


Best Director Indie Short

Bitter Taste (Ethan Tomás Race, UK)


Best director Horror
My Baby  (John Dada, France)

Best director LGBTQ

VILAINS (Emmanuel Berthelot, UK)

Honorable Mention

Topless (Patrick Jensen Hansted, UK)

Best director Action
Andrea Alive (Wolfgang Christian Hans-Joachim Stegemann, UK)

Best director Psychological

By Any Other Name (Daniel Deville, UK)
Honorable Mention
Listen to ME (Liam Flynn, Ireland)

Best director War
The Irrepressible (Stefan Köhler Pellegrini, Denmark)
Honorable Mention
The Heart of Ravenscrag (Dale Hildebrand, Canada)


Best director Young (Under 25 years)
Lone Star Tick (Ewan McIntosh, UK)

Best Adult Director (25-50yo)
County lines: Grooming & Exploitation (Adam King, UK)

Best Art Director
PENTACLUB (Roberto Strazzarino, Italy)

Best European Director
After All (David Roger Juan, Spain)

Best American Director
Purgatory (Alec Patchin, USA)

Best South American Director
Broken (Israel Mirenda, Uruguay)

Best Australian Director
Laugh With Me (Karen Liebau McPherson, Australia)

Best Asian Director
Drama Life (Bo Yao, China)

Best London Film Director
Out of Chaos (George O'Reilly, UK)

Best Director of Photography
Elysian Fields (Olli Slatter, UK)

Best Short Script
Screenplay of PENTACLUB (Maria Pia Alibrandi, Roberto Strazzarino, Italy)

Best Feature Script
Blood runes (Jonny Bjørkhaug, Norway)

WINNERS OF THE LONDON DIRECTOR AWARDS
2022 WINTER EDITION

Best Short Film
Garfield Seashell (Paul Marques Duarte, France)

Best Director Short
Documentary
A Perfect Balance of Absolute Chaos (Carl Woods, UK)

Fiction

The Little Girl (Annette Westwood, UK)

Honorable Mention
Canine (Lorenzo Mandelli, UK)
Jalebi Nights (Ganesh Sharma, UK)
Treasure (Sean Patrick Healy, UK)

Best director Feature
Documentary
Hostile (Sonita Gale, UK)

Honorable Mention

SIDELINED - “99% don’t make it, this is their story” (Ben Marlow, Jack Tompkins, UK))
Fiction
Mary Anning & the Dinosaur Hunters (Sharon Sheehan, UK)

Best director Super-Short
Catchlight (Maximillian Newcombe, Lidia Huerta, UK)

Best Director Student Film
The House in the Middle of the Sea (Marcel Ruizendaal, UK)

Best First-Time Director
Hidden (Paul Riordan, UK)

Honorable Mention
Killed in Qatar (Yvonne Bauer, UK)

Best Director Female
WOOL (Dympna Jardine, UK)

Best Director Male
City of Ghosts (Christian Elliott, Elle Ginter, UK)

Best Director Music Video
We Said We Shouldn't Die, Remember? (Giulia Jules Menaspà, UK)

Honorable Mention
Simon, I Know a Place (Johan Oettinger, Denmark)
LUNARCODE: HELL IS JUST A PLACE (vincenzo carubia, jessica gillette)
Modern Life (Antoine Svolanek, France)
Self-Made (Something pt.2)
Surma - Islet (Telmo Soares, Portugal)

Best Director Drama
Boy in the Back Seat (Scott Pickup, UK)

Best Director Comedy
Everybody dies…Sometimes ( Charlotte Hamblin, UK)

Honorable Mention
Killing for a Living  (Sherice Griffiths, UK)

Honorable Mention
A FISTFUL OF KARMA (Terence Gross, UK)

Best director Sci-Fi
Phi 1.618 (Theodore Ushev, Bulgaria)

Honorable Mention
Reality Heist (Olivier LEMERY, UK)

Best director Fantasy
Another Dead Sailor (Jack Lennard Willoughby, UK)

Best director Animation
You Wish! (Lingyun Li, UK)

Honorable mention
ORPHEUS (Guy K Ward, UK)

Best Director Experimental
The Ode on Cure (Vladislav Motorichev, UK)

Best Director Indie-Feature
Soundproof (Margaret Rogerson, UK)

Best Director Indie Short
Vincent And Agostina (Steven Waddington, USA)

Honorable Mention
Decisions (Meletis Fourountzidis, Greece)
Sea change (Edward Hendry Browne, UK)

Best Director Web/TV series
Chateau Laurier - Season 2 (James Stewart, Canada)

Best Director Horror
Merger (Daniel Negret, UK)

Honorable Mention
INCUBUS (Tito Fernandes, UK)

Best Director Thriller
The Forfeir (Josie Charles, Phoebe Brooks, UK)

Best Director LGBTQ
Spin (Lisa Marie Tedesco, USA)

Best Director Action
Layers of Lies (Ramin Sohrab, Finland)

Best director Psychological
Caretaker (James Hood, UK)

Honorable Mention
CHROMA KEY (Max Puglisi, UK)

Best Director War
Children of Ukraine (Shahida Tulaganova, UK)

Honorable Mention
A Love Worth Fighting For (Toby Fountaine, UK)

Best director Young (Under 25 years)

Sonder  

(Joseph Martin John Morel, UK)


Best director Senior (55+ yo)

Secret superstars the hidden history of the Kennedy cup (Tom O'Flaherty, Ireland)

Honorable Mention
The Fall From Grace (John Sexton, USA)

Best Art Director
Òran na h-Eala (Steve Exeter)

Best European Director
Going Home (Aineias Babulis, UK)

Best American Director
Bed Heads (Georgia Peppe, USA)

Best South American director
Polartropica "What's Your Fantasy" (Vanessa Marzaroli, USA)

Best Australian director
Mr. Gypsie (Aaron Lee Noyes, Australia )

Best Asian director
Kogershin (Malik Zenger, Kazachstan)

WINNERS OF THE LONDON DIRECTOR AWARDS
2022 SUMMER EDITION 


Best Director Short Documentary
The State of Dissent (Roshaan Khattak, UK)

Best Director Fiction Film
I Wish for You (Stuart Rideout, UK)

Honorable Mention
Nanay's Lullaby (Drew Stephens, Thailand)

Best Director Feature Documentary
The Healers (Rodrigo Occelli, Mexico)

Best Director Fiction Film
When You Are Gone (Rafael Altamira, Mexico)

Best Director Super-Short Film
Enough (Alina Ilin, UK)

Best Director Student Film
A Butterfly Vanishes (Juan Pablo Arias Muñoz, USA)

Best First-Time Director
Talia (Cara Bamford, UK)

Best Female Director
Detained (Khushnuda Shukurova, USA)

Honorable Mention
Vanity (Natasha Kinaru, UK)

Best Male Director Male
THE MASTER OF SILENCE (Ovidiu Georgescu, Romania)

Best Director Music Video
Better Than You (Lucy Turner, UK)

Best Director Drama Film
Worthy of thee (Dulith Anthony Gunasekera, New Zealand)

Best Director Comedy Film
THE LAST SLICE (Clifford Milner, UK)

Best Director Sci-Fi
Solus (Jonathan Brooks, USA)

Best Director Fantasy
Memories of the Moon (Antoine Dricot, Belgium)

Best Director Animation
The Cloaked Realm "Tunnel 23" (Marisa Cohen, Peter Issac Alexander, USA)

Best Director Experimental
Flowers (Dumas Haddad, UK)

Best Director Indie Feature
The Rock in the Sea (Niall Duffy, Ireland)

Best Director Indie Short
Flourish (Carol Nuñez, USA)

Best Director Web/TV series
Grey Nomads 2 (Felix Williamson, Australia)

Best Director Horror
Who Am I? (Christopher Newberry, UK)

Best Director Thriller
EXCHANGE (Khoa Nguyen, Viet Nam)

Best Director LGBTQ
Avocado Toast there series SEASON 2 (Sam Coyle, Canada)

Best Director Action
Welcome to Candy's (Sabine Crossen, France)

Best Director Psychological
One More Bite (Yaxing Lin, USA)

Best Director War
The Crossing (Tomas Simonsen, Norway)

Best Director Young (Under 25 years)
Aphrodite (Alonso A. Anza, USA)

Best Director Adult (26-55yo)
Sunrise Meets Sunset (Aram Atkinson, UK)

Best Director Senior (55+ yo)
Unflinching Grace (Bill Frakes, USA)

Best Art Director
JACK (Pelayo de Lario, UK)

Best European Director
The Young Dictator (Andy Lupu, Romania)

Best American Director
Uncommon Negotiator (Brian Glassford, USA)

Best South American Director
HANDS ON (RAQUEL ARRAES, UK)

Best Australian Director
Riley (Ben McHugh, Australia)

Best Asian Director
Chopsticks (Fanbo Zheng, Weiyang Chen, China)

WINNERS OF THE LONDON DIRECTOR AWARDS
2022 SPRING EDITION


Grand Prix: Best Director
Short Film
(nominated for awards on Golden Art Film Academy)
R[evol]ution Of Love (Louise Hylland, Denmark)

Honorable Mention:
Best Director Short Film
The Game The Doubt
(Hamid Reza Mahmoudi Mehrizi, Iran)
Let's talk, sister (Celia de Coca, Spain)

Grand Prix:
Best Director Short Documentary
(nominated for awards on Golden Art Film Academy)
Our Land
(Alexandra Genova, UK)

Grand Prix:
Best Director Feature Documentary
(nominated for awards on Golden Art Film Academy)
COVID19: The Fallout of a Modern Pandemic (Robert M Silver, UK)

Honorable Mention
Bella Ciao, Song of Rebellion (Andrea Karena Vogt, Italy)

Grand Prix: Best Director
Feature Film
(nominated for awards on Golden Art Film Academy)
Spaghetti junction
(Kirby McClure, USA)

Grand Prix: Best Director Super Short Film
idle (United Kingdom, Sam Parkinson)

Best Director Student Film
(nominated for awards on Golden Art Film Academy)
Ring (Zhang Haoyu, China)

Best Director Female Director
Love (Jane Ashmore, UK)

Best Director Male Director
ARENA (Myles Clohessy, USA)

Grand Prix: Best Director Music Video
(nominated for awards on Golden Art Film Academy)
Its Not The End of The World (Marielle Tepper, Czech Republic)

Best Director Drama Film
Out In Orbit (Jess Kay, Dann Emmons, United Kingdom)

Best Director Comedy Film
CATARINA (Pierre Amstutz Roch, France)

Best Director Sci-Fi
Twotwo (Jun Hoskulds, USA)

Best Director Fantasy
Matters of the Heart (Vadim Bogomolov, Russia)

Best Director Animation Film
The Boy and The Mountain (Santiago Aguilera, Gabriel Monreal, Chile)

Best Director Experimental Film
Man with Shadow (Ema Kugler, Slovenia)

Best Director Indie Feature Film
WHISTLE, AND I'LL COME TO YOU (Valentina Battorti, Italy)

Best Director Web/TV series
Predestined (Aaron Avont Johnson, USA)

Best Director Horror Film
Tekenchu (Carlos Matienzo Serment, Mexico)

Best Director Thriller
The Proposal (Alexis Cifuentes, Spain)

Best Director LGBTQ Film
In Orbit (Katie McNeice, Ireland)

Best Director Action Film
Makhom (Leila Rastyamovna Salakhatdinova, Russia)

Best Director Psychological Film
All That Glitters (Dan Bronzite, UK)

Best Director War Film
Grace (Brian Patto, Australia)

Best Young Director (under 25 years)
Why Wouldn't I Be? (Ella Greenwood, United Kingdom)

Best Adult Director (26-55yo)
Bimba mia (Paolo Tresoldi, Italy)

Honorable Mention
Entre Les Tombes (Romain LAFARGUE, Thibault LAFARGUE, France)

Best Senior Director (55+ yo)
PROCREATION: Adam and Eve (Lol Sargent, UK)

Honorable Mention
Chiusi fuori (Giorgio Testi, Italy)
Bullshit (Borys Shusterman, Mykhailo Ozerov, Ukraine)

Best European Director
Nightline (Robert Sedlacek, Czech Republic)

Best American Director
Pastiche (Shivaan Makker, USA)

Best South American Director
VERONA (Ane Siderman, Brazil)

Best Australian Director
Fading Numbers (Aron Attiwell, Australia)

Best African Director
Korrinty (Aziz Chennaoui, Tunisia)

Best Asian Director
October 22 (Nauwroz Khan, India)

WInner BEST DIRECTOR AWARD 2021
DEKEL BERENSON

Anna, a middle-aged single mother, lives in a small industrial town in war-torn Eastern Ukraine. She works in a meat processing plant, lives in a rundown apartment and dreams for a better life for herself and her 16-year-old daughter.

Desperate for a change, she is lured by a radio advertisement to attend a party organized for foreign men who are touring the country, searching for love. Despite not having been out for years she decides to take part in the event.

At the party, Anna is confronted with the realities of old age, with the American men's real intentions, and by her underaged daughter who is also attending the event. Both mother and daughter realize the absurdity and indignity of the situation and abandon their dream for a better life.

Director: Dekel Berenson (United Kingdom)
Time: 15 min
Premiere: Festival de Cannes 2019
Grand Prix Best Film Awards and financial reward 5,000.00 USD

You can read the full list of winners here: https://bestfilmawards.com/history/best-director-award